13.5.2022

EXKURZIA žiakov 2. stupňa

Naši žiaci 2. stupňa navštívili 11.5.2022 pri príležitosti 77. výročia oslobodenia našej krajiny Múzeum holokaustu v Seredi a najkrajšiu interiérovú knižnicu na Slovensku - v Oponiciach.

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi.

Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov.

Cieľom múzea je pripomínať si životné príbehy obetí a preživších holokaustu, a tiež boj proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii.

Knižnica Aponiovcov z Oponíc(Apponyi) je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. Je naozaj prekrásna!

Knižnica je súčasťou Slovenskej národnej knižnice a zachovala sa v bývalom zámku Aponiovcov v Oponiciach. Knižná zbierka rodu Apponyiovcov je známa dodnes pod názvom Apponyiovská knižnica (Bibliotheca Apponiana). Založil ju okolo roku 1770 gróf Anton Juraj Apponyi (1751-1817) vo Viedni a mala pôvodne okolo 30 000 zväzkov.

Počasie sme mali vynikajúce, exkurzia dopadla na výbornú!